Logo: BIP

Aktualności

PRZEBUDOWA I ROZBUDOWA OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW W ZAWADACH:

W ramach przebudowy i rozbudowy oczyszczalni  ścieków przewiduje się na jej terenie lokalizację następujących obiektów:
-              reaktor  biologiczny   szt. 1 Q = 25m3/d,
-              zbiornik osadu nadmiernego,
-              pompownia,
-              studnia z sitem spiralnym, zadaszona,
-              studnia rozprężna,
-              pomieszczenie dmuchaw,
-              studzienka pomiarowa,
-              studzienka wodomierzowa, wodociąg,
-              ogrodzenie terenu,
-              rurociągi technologiczne,
-              drogi i chodniki na terenie,
-              instalacje elektryczne.
czytaj dalej

TRWA PRZEBUDOWA GMINNYCH DRÓG:

W Dobrzelowie i w Woli Mikorskiej rozpoczęły się zaplanowane na ten rok przebudowy gminnych dróg. W Dobrzelowie drogowcy działają na odcinku biegnącym obok szkoły. Na liczącym ponad 400 metrów odcinku została już sfrezowany asfalt, docelowo zostanie tam położona nowa nawierzchnia z asfaltobetonu. Wzdłuż drogi wybudowane zostaną nowe chodniki, powstaną też zjazdy do posesji. Z kolei przydrożne rowy mają być umocnione ażurowymi płytami. Ekipy wymienią także przepusty pod zjazdami. Prace powinny zakończyć się najpóźniej na początku listopada.
czytaj dalej

SZANSA DLA MŁODYCH DRUŻYN PIŁKARSKICH:

Do 30 września potrwają zapisy do XX edycji turnieju „Z podwórka na stadion Puchar Tymbarku”. Dziecięce drużyny piłkarskie będą w kolejnych miesiącach rywalizować w etapach gminnych, powiatowych i wojewódzkich, by wreszcie zmierzyć się w ogólnopolskiej rozgrywce. Turniej rozgrywany będzie w trzech kategoriach wiekowych: U8, U10 i U12, na boisku rywalizować będą drużyny dziewcząt i chłopców. Za udział każdej drużyny w turnieju opiekunowie otrzymają piłkarskie upominki.
czytaj dalej

OSP Wielopole świętowało 50-lecie:

Ochotnicza Straż Pożarna w Wielopolu istnieje już pół wieku. Jubileusz 50-lecia był jednocześnie okazją do przekazania jednostce sztandaru.
 
OSP Wielopole powstała w 1968 roku. Jej powołanie było wspólną decyzją mieszkańców, a inicjatorem utworzenia strażackiej jednostki był Jan Kopertowski, który następnie został pierwszym dowódcą OSP Wielopole. W połowie lat 70. staraniem całej społeczności wyremontowano budynek, który zaczął pełnić funkcję strażackiej remizy i świetlicy dla lokalnej społeczności.
Ostatnie lata XX wieku i pierwsze lata XXI wieku to okres, o którym można powiedzieć, że OSP Wielopole pozostawała w „hibernacji”. Reaktywacja jednostki nastąpiła w 2008 roku. Wówczas powołano też nowy zarząd z Andrzejem Kościańskim w roli prezesa. Do dziś szefuje on jednostce w Wielopolu. Przełomem w najnowszych dziejach OSP Wielopole była decyzja samorządu Gminy Bełchatów o gruntownej przebudowie świetlicy. Prace trwały dwa lata, zakończyły się w 2017 roku i budynek ten jest dziś powodem do dumy dla całej społeczności Wielopola, a dla strażaków – w szczególności, bo to właśnie oni administrują obiektem.
 
Tutaje także zorganizowano uroczystości jubileuszowe. - Nie mogło być lepszej okazji, by ufundować i przekazać jednostce sztandar – podkreślał prowadzący uroczystości dh Wojciech Rzepecki, strażak OSP Wielopole, a jednocześnie radny i sołtys. Był też jednocześnie przewodniczącym Komitetu Pozyskania Sztandaru OSP Wielopole.
 
Ufundowaniem sztandaru zajął się specjalny komitet, na czele którego stanął Andrzej Kopertowski – wiceprezes zarządu PGE GiEK SA, mieszkaniec Wielopola. To właśnie jego ojciec, Jan Kopertowski, był inicjatorem powstania jednostki, o czym syn wspominał z dumą i nieukrywanym wzruszeniem gdy przyszło mu przekazać sztandar obecnemu prezesowi OSP Wielopole, Andrzejowi Kościańskiemu. Obecnie jednostka liczy 28 druhów.
 
Jubileusz był też okazją do wręczenia strażackich medali i odznaczeń. Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali: dh Andrzej Kościański, dh Grzegorz Komicz, dh Artur Madej, dh Radosław Pal. Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa Powiatu Bełchatowskiego otrzymał Wojciech Rzepecki.
 
Odznaki za wysługę lat przyznano aż 23 druhom. Odznakę za wysługę 50 lat otrzymali: dh Jan Michalak i dh Józef Wróblewski. Odznakę za wysługę 45 lat otrzymali: dh Kazimierz Kościański, dh Stanisław Maksalon, dh Marek Kościański, dh Ryszard Zawisza. Odznaki za wysługę 40 lat otrzymali: dh Jan Gołąbczak (gospodarz OSP Wielopole) i dh Leszek Dębski (członek Komisji Rewizyjnej). Odznakę za wysługę 35 lat otrzymał dh Lucjan Brzozowski. Odznakę za wysługę 20 otrzymał dh Dariusz Kościański. Odznakę za wysługę 15 lat otrzymał dh Damian Kościański. Odznaki za wysługę 10 lat otrzymali: dh Krzysztof Brzozowski, dh Daniel Kościański (syn Kazimierza), dh Andrzej Kościański (prezes OSP Wielopole), dh Jacek Zajączkowski (skarbnik OSP Wielopole), dh Piotr Daszyński (naczelnik OSP Wielopole), dh Jacek Wąsik (przewodniczący Komisji Rewizyjnej), dh Arkadiusz Różycki (członek Komisji Rewizyjnej), dh Wojciech Rzepecki, dh Łukasz Gołąbczak, dh Antoni Kościański, dh Daniel Kościański (s. Radosława), dh Damian Zajączkowski.
 
Prezydium Zarządu Gminnego ZOSP przyznało także tytuł wiceprezesa honorowego ZG ZOSP. Otrzymał go dh Zygmunt Paradecki.
 
Zarząd Gminny ZOSP złożył też podziękowania Wójtowi Gminy Bełchatów, Konradowi Kocowi (od maja jest on także Prezesem ZG ZOSP). Specjalne podziękowania otrzymały także Anna Lewandowska i Justyna Górecka, które z ramienia samorządu zajmują się współpracą z jednostkami OSP działającymi na terenie gminy.
 
Zdjęcia z jubileuszu można obejrzeć w zakładce GALERIE oraz na stronie facebook/Gmina-Belchatow
 
czytaj dalej

MAPA ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA:

W twojej miejscowości droga jest źle oznakowana, kierowcy notorycznie przekraczają tam prędkość, dochodzi do aktów wandalizmu albo ktoś urządził sobie tam dzikie wysypisko śmieci? Dzięki interaktywnej Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa możesz takie fakty zgłosić policjantom. Każde zgłoszenie zostanie sprawdzone i wywoła adekwatną reakcję policjantów.
czytaj dalej

Powołają Młodzieżową Radę Gminy Bełchatów:

Młodzi mieszkańcy Gminy Bełchatów będą mogli aktywniej uczestniczyć w życiu społecznym swojej gminy i przy okazji zdobędą możliwość wpływania na sprawy związane z życiem młodzieży. Na dodatek przekonają się, na czym polega praca samorządu. Wszystko dzięki Młodzieżowej Radzie Gminy Bełchatów, o której powołaniu zadecydowali na ostatniej sesji radni zasiadający w „dorosłym” gremium.
 
Z inicjatywą powołania Młodzieżowej Rady Gminy wystąpiło środowisko uczniowskie szkół podstawowych w Domiechowicach i Łękawie. Projekt związanej z tym uchwały pod obrady Rady Gminy Bełchatów trafił już wiosną tego roku, jednak radni uznali, że należy dopracować kilka kwestii technicznych. Ostatecznie zasady, na jakich będzie funkcjonować MRGB uchwalono na sierpniowej sesji. Z tego, że juniorska rada niebawem będzie mogła zostać wybrana, zadowolony jest Wójt Gminy Bełchatów Konrad Koc. Powołanie Młodzieżowej Rady Gminy było jednym z jego postulatów wyborczych.
- Uważam, że dla młodych mieszkańców będzie to bezcenne doświadczenie, dzięki któremu przekonają się, że warto angażować się w działania na rzecz lokalnej społeczności – mówi Wójt Konrad Koc. - Poza tym ich opinia w kwestiach, które bezpośrednio dotyczą spraw im bliskich, pozwoli nam, dorosłym, na uzyskanie szerszego spojrzenia na daną kwestię – podkreśla.
 
- Szacujemy, że jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, na początku przyszłego semestru nauki szkolnej powinna ruszyć kampania wyborcza kandydatów do Młodzieżowej Rady Gminy. Poprzedzi ona wybory do juniorskiej rady – mówi z kolei Krzysztof Polak, Przewodniczący Rady Gminy Bełchatów, który z ramienia samorządu będzie opiekunem młodych radnych.
 
W założeniu Młodzieżowa Rada Gminy będzie działała na podobnych zasadach jak ta „dorosła”. Tworzyć ją będzie 15 radnych, wybieranych w sześciu okręgach. Okręgi pokrywają się z siecią szkół podstawowych na terenie gminy. W każdym z nich wybieranych będzie dwóch lub trzech radnych w zależności od wielkości szkoły. Kadencja juniorskiej rady będzie trwała 2 lata.
 
Kandydować do MRGB będą mogły osoby w wieku od 13 do 18 lat mieszkające na terenie gminy Bełchatów. Wybory odbywać będą się w szkołach, tam też toczyć się będzie kampania wyborcza. Głosować mogą uczniowie gminnych szkół Sesje Młodzieżowej Rady Gminy będą się obywać raz na kwartał. Rada będzie miała swoje prezydium, młodzi radni będą także podejmować uchwały.
 
- Taka nauka samorządności to jednak tylko jeden z celów, jakie przyświecały nam przy okazji powołania Młodzieżowej Rady Gminy – podkreśla Krzysztof Polak. - Chodzi nam także o to, by młodzi mieszkańcy mieli możliwość wypowiedzenia się w różnych dotyczących ich tematach, a jednocześnie żeby ten ich głos dotarł do jak największej liczby osób i aby mógł mieć przełożenie na faktyczne działania – mówi Przewodniczący Rady Gminy Bełchatów.
czytaj dalej

Gmina sprzedaje działki - drugi przetarg nieograniczony:

Wójt Gminy Bełchatów ogłasza drugi ustny nieograniczony przetarg na sprzedaż nieruchomości, oznaczonych jako:
działki o nr 47/3 oraz 47/6, obręb Kałduny
działki o nr 98/11, 98/12, 98/14 oraz 98/15, obręb Kurnos II
czytaj dalej

Pieniądze na dodatkowe patrole dla policji

Radni Gminy Bełchatów zdecydowali o przeznaczeniu 3 tys. zł na sfinansowanie dodatkowych patroli, które na terenie gminy pełnić będą funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Bełchatowie. Pieniądze na ten cel zostały zarezerwowane w budżecie gminy.
 
Jak podkreśla Wójt Gminy Bełchatów Konrad Koc, który wnioskował do rady o udzielenie tego typu pomocy. Jest to odpowiedź na wniosek Komendanta Powiatowego Policji w Bełchatowie, który już dwukrotnie w tym roku zabiegał o tego typu wsparcie. Pierwszy wniosek trafił do bełchatowskiego urzędu wiosną.
- Wówczas, mają na uwadze bardzo trudną sytuację budżetową, musieliśmy dać odpowiedź odmowną - tłumaczy Wójt Konrad Koc. - W ostatnim czasie wpłynęły ponowne wnioski komendanta KPP Bełchatów. Jeden związany jest ze wsparciem na zakup sprzętu, drugi wiąże się ze sfinansowaniem patroli ponadnormatywnych. Nie mogliśmy sprostać wszystkim zawartym w nich oczekiwaniom, ale też nie mogliśmy zlekceważyć tego, że dodatkowe patrole na terenie naszej gminy są bardzo potrzebne. Stąd też nasza decyzja o przekazaniu 3 tys. zł na dodatkowe policyjne patrole – tłumaczy Konrad Koc.

Jak zaznacza, jest to połowa kwoty, o jaką w tym zakresie wnioskował Komendant Powiatowy Policji w Bełchatowie.
- Oczywiście w sytuacji poprawy naszej sytuacji finansowej, w przyszłym roku policja będzie mogła liczyć na większe wsparcie – podkreśla Wójt Gminy Bełchatów.
 
 
czytaj dalej

Jubileusz 50-lecia OSP Wielopole

Już w niedzielę, 8 września, jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Wielopolu będzie świętować swoje 50-lecie. Z tej okazji nadany jej zostanie nowy sztandar.
 
Uroczystości związane z jubileuszem jednostki rozpoczną się zbiórką pododdziałów z pocztami sztandarowymi przy jednostce OSP. Zaplanowano ją na godz. 13.30. Następnie druhowie przemaszerują na plac apelowy, gdzie o godz. 14 rozpocznie się msza polowa w intencji strażaków.
Po jej zakończeniu odbędą się uroczystości związane z jubileuszem 50-lecia istnienia jednostki. Głównym ich punktem będzie nadanie sztandaru OSP Wielopole.
 
Na zakończenie, ok. godz. 17.30 zaplanowano defiladę pododdziałów OSP.
czytaj dalej

DOŻYNKI GMINY BEŁCHATÓW W PODWODACH KOLONII:

Podwody Kolonia, Podwody oraz Wola Kruszyńska – te trzy miejscowości były w tym roku gospodarzami Dożynek Gminy Bełchatów. Delegacje tych miejscowości poprowadziły korowód z wieńcami dożynkowymi, których w tym roku była rekordowa ilość, bo przygotowało je aż czternaście sołectw z terenu gminy.
czytaj dalej