Logo: BIP

Aktualności

Urząd Gminy Bełchatów poszukuje pracownika na zastępstwo w Referacie Oświaty:

OTWARCIE TARGOWISKA GMINNEGO "MÓJ RYNEK" W ZAWADACH:

SZANOWNI MIESZKAŃCY
 
Urząd Gminy Bełchatów informuje, iż od dnia 20.04.2020 r. (poniedziałek) otwarte zostaną obie strony targowiska gminnego „Mój Rynek” w Zawadach. Działalność na obu placach będzie jednak ograniczona do handlu żywnością, płodami rolnymi (w tym owocami i warzywami) oraz kwiatami.
Ponadto do czasu odwołania stanu epidemii na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 wprowadzonego Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20.03.2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, tut. Urząd zwraca uwagę na stosowanie się do następujących wytycznych zarówno dla sprzedawców jak i konsumentów korzystających z targowiska:
* stoiska targowe będą ustawione w większych niż normalnie odległościach od siebie;
* każdy sprzedający będzie musiał posiadać maseczkę ochronną, rękawiczki oraz dezynfekować ręce;
* przy jednym stoisku nie będą mogły przebywać więcej niż trzy osoby;
* na teren targowiska mogą wejść tylko osoby, które mają zasłonięte usta i nos (za pomocą maseczki jednorazowej, maseczki materiałowej, chusty, apaszki czy szalika) oraz mają założone rękawiczki;
* należy zachować bezpieczną odległość klient-klient, klient-sprzedawca, sprzedawca-sprzedawca (min. 2 metry)
* w celu zminimalizowania zagrożenia zarówno dla mieszkańców gminy jak i sprzedawców oraz innych osób przebywających na targowisku, nie należy dopuszczać do gromadzenia się osób.
 
Urząd Gminy Bełchatów prosi o przestrzeganie ww. zasad.
czytaj dalej

WYTYCZNE DOTYCZĄCE POSTĘPOWANIA Z ODPADAMI WYTWARZANYMI W CZASIE WYSTĘPOWANIA ZAKAŻEŃ KORONAWIRUSEM SARS-CoV-2:

W związku z koniecznością zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania zachorowań na COVID-19, oraz wywołanych nim sytuacji kryzysowych Minister Klimatu i Główny Inspektor Sanitarny przedstawili wytyczne dotyczące postępowania z odpadami wytwarzanymi w czasie występowania zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i zachorowań na wywoływaną przez niego chorobę COVID-19 (w czasie trwania pandemii/epidemii).
Odpady wytworzone przez osoby zdrowe, takie jak: środki zapobiegawcze (maseczki, rękawiczki) stosowane np. w miejscu pracy, komunikacji miejskiej, w trakcie zakupów, w celu minimalizacji ryzyka zarażenia i rozprzestrzeniania się koronawirusa, powinny być wrzucane do pojemnika lub worka na odpady zmieszane.
Z odpadami wytworzonymi w miejscu kwarantanny lub izolacji przez osoby:
  • które były narażone na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2,
  • zakażone koronawirusem SARS-CoV-2, 
  • mające bezpośredni kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem SARS-CoV-2,
  • chorych na COVID-19
– należy postępować w sposób opisany w poniższych Wytycznych szczegółowych.
Odpady wytwarzane w miejscach kwarantanny lub izolacji, ze względu na miejsce powstawania oraz na ich skład stanowią odpady komunalne. Jednakże z uwagi na świadomość, że odpady te wytwarzane będą przez osoby zakażone wirusem SARS-CV-2 lub chore na COVID-19 oraz brak potwierdzonych ustaleń naukowych co do czasu aktywności koronawirusa na powierzchniach różnych materiałów wchodzących w skład odpadu, należy z tymi odpadami postępować zachowując szczególne środki ostrożności.
Wytyczne dla osób zdrowych objętych kwarantanną, dla osób stosujących środki zapobiegawcze np. w miejscu pracy, komunikacji miejskiej, w trakcie zakupów, w celu minimalizacji ryzyka zarażenia i rozprzestrzeniania się koronowirusa:
  • odpady powinny być segregowane i wrzucane do właściwych pojemników (papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, bioodpady, odpady zmieszane),
  • maseczki, rękawiczki i inne środki ochronne stosowane przez osoby zdrowe powinny być uprzednio zebrane w workach, które po zawiązaniu wrzucane są do pojemnika/worka na odpady zmieszane.
Wytyczne dla osób przebywających w izolacji (wytycznymi tymi obejmuje się także odpady wytwarzane w obiektach/na obszarze kwarantanny zbiorowej, którą obejmowani są obywatele Polski np. wracający do kraju):
  • wysoce zalecane jest, aby odczekać 72 godziny od zamknięcia worka – przed przekazaniem worka z odpadami do odbioru;
  • osoba przebywająca w izolacji umieszcza odpady w worku przeznaczonym na ten cel, w miarę możliwości worek spryskać preparatem wirusobójczym;
  • worka z odpadami nie należy zapełniać powyżej 3/4 jego pojemności i nie zgniatać;
  • po zapełnieniu worka osoba przebywająca w izolacji zawiązuje worek i po ustaleniu z osobą wynoszącą odpady z miejsca izolacji wystawia worek z odpadami z pomieszczenia, w którym przebywa;
  • osoba wynoszącą odpady z miejsca izolacji wkłada (w rękawiczkach) wystawiony przez osobę w izolacji worek do drugiego worka, zawiązuje/zamyka go i zabezpiecza przed przypadkowym otwarciem w chwili jego odbioru (oprócz dokładnego zawiązania worka, można zamknąć go dodatkowo przy pomocy taśmy samoprzylepnej lub sznurka) oraz oznacza datę oraz godzinę zamknięcia worka;
  • worek z odpadami należy przenieść w rękawiczkach do miejsca przeznaczonego do gromadzenia odpadów i umieścić w oznakowanym pojemniku przeznaczonym na te odpady, w miarę możliwości będącego w posiadaniu odbierającego;
  • przed i po każdej czynności związanej z pakowaniem/przenoszeniem odpadów, używać rękawic ochronnych, myć i/lub dezynfekować ręce;
  • odpady, których nie można łączyć z innymi odpadami (tj. zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte baterie i akumulatory, zużyte świetlówki) powinny być pozostawione w domu w czasie izolacji i przekazane do systemu gminnego, kiedy będzie można opuścić miejsce izolacji.
Magazynowanie odpadów, o których mowa powyżej, w miejscach przeznaczonych do gromadzenia odpadów, z wyłączeniem zabudowy jednorodzinnej, prowadzi się w zamykanych pojemnikach lub kontenerach, oznakowanych, w sposób zabezpieczający przed rozprzestrzenianiem odpadów, zabezpieczonych przed dostępem osób postronnych oraz zwierząt.
Magazynowanie odpadów w zabudowie jednorodzinnej prowadzi się w miejscach wyznaczonych na terenie posesji w zamykanych pojemnikach, oznakowanych, w sposób zabezpieczający przed ich rozprzestrzenianiem, dostępem osób postronnych oraz zwierząt.
czytaj dalej

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Zawadach zostanie ponownie otwarty:

SZANOWNI MIESZKAŃCY
 
Urząd Gminy Bełchatów informuje, iż od dnia 21.04.2020 r. (wtorek) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Zawadach zostanie ponownie otwarty.
W okresie od kwietnia do października PSZOK czynny jest w następujących dniach i godzinach:
- w każdy wtorek i czwartek od 11:00 – 18:00;
- w każdą sobotę od 9.00 do 15.00.
Ponadto do czasu odwołania stanu epidemii na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 wprowadzonego Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20.03.2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, tut. Urząd zwraca uwagę na zastosowanie się do następujących wytycznych w celu skorzystania z punktu:
* z punktu należy korzystać tylko w sytuacjach niezbędnej potrzeby;
* na terenie punktu (prócz pracownika Gminy) mogą przebywać maksymalnie dwie osoby, kolejne osoby oczekują przed bramą wjazdową i po opuszczeniu placu przez poprzednią osobę mogą wejść na punkt;
* z punktu mogą korzystać tylko osoby, które mają zasłonięte usta i nos (za pomocą maseczki jednorazowej, maseczki materiałowej, chusty, apaszki czy szalika) oraz opcjonalnie mają założone rękawiczki;
* w celu zminimalizowania zagrożenia zarówno dla mieszkańców gminy jak i pracowników obsługujących punkt, nie należy dopuszczać do gromadzenia się osób i zachować odpowiedni odstęp (2 m) w oczekiwaniu na skorzystanie z punktu.
Urząd Gminy Bełchatów prosi o przestrzeganie ww. zasad.
czytaj dalej

BEZPŁATNA ŻYWNOŚĆ DLA MIESZKAŃCÓW GMINY BEŁCHATÓW:

Mimo panującej epidemii koronawirusa, do końca tego tygodnia ci mieszkańcy Gminy Bełchatów, którzy korzystają z tegorocznej edycji Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020, będą odbierać przypadające na ich gospodarstwa domowe pakiety produktów spożywczych.
Ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną zdecydowano, że jednorazowo zostanie przekazana żywność, którą mieszkańcy zgodnie z pierwotnym planem mieli odbierać jeszcze w kilku transzach. Akcję koordynuje Fundacja Poranek, która działa w porozumieniu z z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej.
czytaj dalej

RUSZYŁA PRZEBUDOWA DROGI NOWY ŚWIAT - LUDWIKÓW:

Rozpoczęły się już roboty związane z przebudową drogi Nowy Świat - Ludwików. Ekipy drogowców pracują na liczącym 700 metrów odcinku (od skrzyżowania przy dawnej stacji benzynowej w Nowym Świecie w stronę Ludwikowa).
W ramach inwestycji prowadzonej przez Urząd Gminy Bełchatów na tej drodze pojawi się nowa nawierzchnia, zbudowany zostanie również ciąg pieszo rowerowy, wykonane zostaną zjazdy, a rowy przydrożne będą wzmocnione płytami ażurowymi.
czytaj dalej

Darmowe maseczki dla mieszkańców Gminy Bełchatów:

Mieszkańcy Gminy Bełchatów już w najbliższych dniach otrzymają darmowe maseczki wielokrotnego użytku. Ich kolportaż rozpocznie się w czwartek, 16 kwietnia.
 
3600 sztuk maseczek zostanie zakupionych przez Urząd Gminy Bełchatów. Do akcji samorządu dołączyło też Stowarzyszenie Na Rzecz Odnowy i Rozwoju Gminy Bełchatów "Odnowa", które z własnych środków zakupiło 500 maseczek i przekazało je gminie. Do mieszkańców maseczki trafią dzięki pomocy naszych niezastąpionych strażaków z jednostek OSP działających na terenie Gminy.

Zgodnie z założeniem akcji, do każdego domostwa na terenie gminy trafi jedna maseczka. Co bardzo ważne, maseczki te zostały wykonane z atestowanej bawełny wysokiej jakości. Są wielokrotnego użytku, aby je zdezynfekować wystarczy maseczkę wyprać w gorącej wodzie z mydłem, a następnie wyprasować żelazkiem bądź parownicą (po obu stronach).
 
- Druhowie będą wrzucać maseczkę do skrzynki pocztowej na terenie każdej posesji. Jeśli skrzynki nie będzie, zadzwonią do drzwi i postarają się w ten sposób przekazać maseczkę mieszkańcom - mówi Wójt Gminy Bełchatów, Konrad Koc.
Dystrybucja maseczek ruszy w czwartek, 16 kwietnia. Szacuje się, że każdego dnia maseczki uda się przekazać mieszkańcom około 500 posesji.
 
czytaj dalej

ARiMR: DOPŁATY 2020 - NOWY TERMIN SKŁADANIA OŚWIADCZEŃ:

Ze względu na trwający stan epidemii ulega zmianie termin na złożenie oświadczenia potwierdzającego brak zmian w 2020 roku w odniesieniu do wniosku o przyznanie płatności złożonego w roku 2019.
Oświadczenia potwierdzające brak zmian w stosunku do wniosku o dopłaty z roku 2019 można składać od 2 marca 2020 r. Do 8 kwietnia Agencja zarejestrowała 103,5 tys. prawidłowo złożonych oświadczeń.
W tym roku, ze względu na epidemię koronawirusa i konieczność ograniczenia bezpośredniego kontaktu pracowników biur powiatowych z interesantami, ARiMR udostępniła rolnikom szeroki wachlarz możliwości składania oświadczeń – można je wysłać pocztą, złożyć poprzez platformę ePUAP lub wysłać zeskanowane dokumenty pocztą elektroniczną na adres mailowy biura powiatowego, a oryginał dostarczyć w terminie późniejszym. Dokumenty można również pozostawić w udostępnionych przy wejściach do biur powiatowych wrzutniach lub urnach.
Rolnicy uprawnieni do złożenia oświadczenia mogą zalogować się do aplikacji eWniosekPlus i złożyć wniosek przez internet. Przyjmowanie wniosków o dopłaty drogą elektroniczną, za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus, ruszyło 15 marca 2020 r. Do 8 kwietnia w ARiMR zarejestrowano blisko 120 tys. e-wniosków.
Zgodnie z zapisami ustawy COVID-19, ze względu na zawieszenie terminu, podpisane oświadczenie potwierdzające brak zmian będzie można złożyć w terminie 15 dni kalendarzowych po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego (epidemii), ale nie później niż do ostatniego dnia składania wniosków o przyznanie płatności.
czytaj dalej

CZYNNY RYNEK W ZAWADACH:

URZĄD GMINY BEŁCHATÓW INFORMUJE, IŻ W DNIACH:
06.04.2020 R., 20.04.2020 R. I 27.04.2020 R.
TARGOWISKO GMINNE „MÓJ RYNEK” W ZAWADACH
BĘDZIE CZYNNE (TYLKO PRAWA STRONA).
TYM SAMYM APELUJEMY DO SPRZEDAWCÓW I KONSUMENTÓW
O PRZESTRZEGANIE WSZELKICH ŚRODKÓW OSTROŻNOŚCI
I BEZWZGLĘDNEGO PREZESTRZEGANIA ZALECEŃ
GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO
 
czytaj dalej

Informacja dla hodowców trzody:

Szanowni Państwo,
 
uprzejmie informuję, że we współpracy Głównego Lekarza Weterynarii z przedstawicielami związków branżowych Polpig oraz Polsus opracowane zostały zasady bioasekuracji dla gospodarstw utrzymujących świnie. Mają one na celu uzyskanie odstępstwa od obowiązku wykonywania badań laboratoryjnych próbek krwi w kierunku ASF, pobranych od świń na 7 dni przed przemieszczeniem zwierząt z obszaru objętego ograniczeniami i obszaru zagrożenia.
 
Wytyczne opisujące sposób biologicznego zabezpieczenia fermy świń, składają się z dokumentu bazowego zawierającego wymagania w zakresie:
 
1. statusu zdrowotnego gospodarstwa i jego otoczenia w kontekście ASF,
2. infrastruktury gospodarstwa, w tym podziału fermy na tzw. strefę czystą i brudną,
3. zarządzania na fermie zwierzętami, ludźmi, paszami, ubocznymi produktami pochodzenia zwierzęcego itp.,
4. prowadzonej dokumentacji
 
oraz wzoru protokołu kontrolnego, stanowiącego integralną część przedmiotowych wytycznych. Dokument ten wraz z protokołem zawiera istniejące wymagania w zakresie bioasekuracji wynikające z dotychczasowych przepisów oraz nowe dodatkowe zasady do dobrowolnego wdrożenia.
 
Biorąc pod uwagę coraz większą liczbę wykonywanych badań laboratoryjnych próbek pobranych od świń przed przemieszczeniem poza obszary wymienione w części II i III decyzji wykonawczej Komisji 2014/709/UE, wskazówki w dokumentach unijnych między innymi takimi jak „Principles and criteria for geographically defining ASF regionalisation” rewizja 3, a także działania w zakresie zwalczania tej choroby w Polsce, które wskazują, że najbardziej ryzykownym okresem w roku z punktu widzenia możliwości przenikania wirusa ASF do gospodarstw jest okres od początku czerwca do końca października, należy uznać, że spełnienie wymagań opisanych w nowo wypracowanym dokumencie powinno umożliwić przyznanie odstępstwa od konieczności pobierania próbek krwi do badań przed przemieszczeniem przez cały rok kalendarzowy.
 
Natomiast w okresie od listopada do końca maja odstępstwo od wykonywania badań laboratoryjnych przy przemieszczeniu świń z obszaru objętego ograniczeniami i obszaru zagrożenia, może być przyznawane na podstawie spełniania obligatoryjnych, podstawowych wymagań weterynaryjnych zawartych w obowiązujących rozporządzeniach Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
 
Dokumenty opisujące powyższe zasady bioasekuracji ferm trzody chlewnej znajdują się na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii w zakładce ASF – informacje dla hodowców i przedsiębiorców – materiały pomocnicze dla hodowców świń lub bezpośrednio pod linkiem:
 
czytaj dalej