Logo: BIP

Aktualności

URZĄD SPRAWDZI, KTO BEZ UMOWY KORZYSTA Z WODOCIĄGU:

W związku z ujawnionymi licznymi przypadkami bezumownego korzystania z przyłączy wodociągowych na terenie naszej Gminy i nieodprowadzania opłat za wodę, jesteśmy zmuszeni przeprowadzić działania, dzięki którym można będzie takie sytuacje wyeliminować.

W tym celu już w maju uprawniona przez Urząd Gminy Bełchatów osoba, będzie odwiedzać kolejne posesje na terenie Gminy. Bardzo prosimy osoby zamieszkujące poszczególne nieruchomości o przygotowanie umów na korzystanie z sieci wodociągowej oraz o udostępnienie odczytu wodomierzy (przy okazji weryfikowany będzie stan liczników).
 
Jeśli na terenie danej posesji kontroler nie zastanie nikogo, pozostawi wiadomość o konieczności skontaktowania się z urzędem. Jeśli ta informacja pozostanie bez odpowiedzi – właściciela danej nieruchomości czekać będzie kontrola. Przypominamy, iż na podstawie zawieranych umów o zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków, uprawnione przez Urząd Gminy Bełchatów osoby mają prawo wstępu na teren nieruchomości lub pomieszczeń każdego, kto korzysta z usług w celu przeprowadzenia kontroli urządzenia pomiarowego (zgodnie z zapisami §15 ww umowy).
 
Wierzymy, że nasze działania spotkają się ze zrozumieniem Mieszkańców.
czytaj dalej

Wznowienia wypłat pomocy suszowej:

UPAMIĘTNIĄ ROCZNICĘ ŚMIERCI GENERAŁA JANUSZA GŁUCHOWSKIEGO:

W czerwcu 2024 roku będziemy obchodzić 60. rocznicę śmierci generała Janusza Głuchowskiego. Ten wybitny dowódca wojskowy, działacz podziemia i legionista Piłsudskiego urodził się na terenie naszej Gminy – w Bukowej. Po rodzinnym majątku Głuchowskich nie ma już niemal śladów, dlatego tak ważna jest inicjatywa, z którą wystąpił Paweł Lesiak, radny okręgu obejmującego właśnie Bukową, Augustynów Mazury oraz Janów.
 
- Uważam, że ważnym zarówno dla naszej lokalnej społeczności, ale także dla całej Gminy Bełchatów będzie odpowiednie uczczenie tego wybitnego Polaka – mówi Paweł Lesiak. - Choć do tej okrągłej rocznicy zostało jeszcze trochę czasu, to już dzisiaj chciałbym rozpocząć przygotowania do godnego upamiętnienia Generała Janusza Głuchowskiego poprzez usytuowanie pamiątkowej tablicy w miejscu jego narodzin, a także zorganizowania uroczystych obchodów związanych ze wspomnianą datą – mówi Paweł Lesiak.
czytaj dalej

WIOSENNE INWESTYCJE NA DROGACH GMINY BEŁCHATÓW:

Epidemia koronawirusa nie spowolniła zaplanowanych prac związanych z przebudową dróg na terenie Gminy Bełchatów. Pełną parą toczą się roboty na odcinku w Nowym Świecie oraz na drodze łączącej Dobrzelów z Parasolką. Zakończyła się już natomiast przebudowa drogi ze Zdzieszulic Dolnych w kierunku Kielchinowa.
 
Inwestycja związana z przebudową drogi Nowy Świat – Ludwików to najważniejsze przedsięwzięcie drogowe zaplanowane na ten rok. Do końca czerwca tego roku zostanie zrealizowany pierwszy etap tej inwestycji. Prace obejmą odcinek 700 metrów. Zostanie tam ułożona nowa nawierzchnia asfaltowa, pojawi się ciąg pieszo – rowerowy, zostaną odtworzone zjazdy do posesji.
czytaj dalej

WSPARCIE ZUS DLA PRZEDSIĘBIORCÓW:

Tarcza Antykryzysowa 2.0 wprowadza kilka nowych form wsparcia ze strony ZUS, z których korzystać mogą przedsiębiorcy. Szczegóły w załączniku i na stronie https://www.zus.pl/
 
czytaj dalej

NOWE LAPTOPY POMOGĄ UCZNIOM W ZDALNEJ NAUCE:

Aż 25 nowoczesnych laptopów zakupiła Gmina Bełchatów dzięki dotacji pozyskanej z projektu grantowego „Zdalna szkoła”, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 Osi Priorytetowej nr I "Powszechny dostęp do szybkiego Internetu". Dzięki tym urządzeniom uczniowie, którzy do tej pory mieli problemy z uczestniczeniem w zdalnej nauce, teraz już takich przeszkód nie będą mieli.
czytaj dalej

Podpowiedzą samorządowcom, co najlepsze dla biznesu. Powołano Społeczną Radę Przedsiębiorców Gminy Bełchatów:

Siedemnaście osób wchodzi w skład Społecznej Rady Przedsiębiorców Gminy Bełchatów. Ma ona stanowić zespół doradczy i konsultacyjny dla Wójta Gminy Bełchatów w zakresie decyzji i spraw związanych z funkcjonowaniem lokalnego biznesu. Powołanie Społecznej Rady Przedsiębiorców Wójt Gminy Bełchatów, Konrad Koc, zapowiedział podczas lutowego spotkania samorządowców i przedsiębiorców w Wielopolu. Tworzą ją (w kolejności alfabetycznej): Iwona Brandt (Lokum 360 Biuro Nieruchomości), Krzysztof Dybała (Sami Swoi Biuro Nieruchomości), Witold Gawryś (Plantacja Owoców Gawryś), Rafał Grzejdziak (Gospodarstwo Rolne), Monika Hamczyk (Centroplast), Włodzimierz Hynek (Bomii Serwis), Adrian Kaczorowski (Roletownia), Arkadiusz Kęsy (Usługi Ogolnobudowlane), Janusz Kruszyński (Kontakt), Kazimierz Musiał (Gospodarstwo Rolne – reprezentant Regionalnej Izby Gospodarczej w Bełchatowie), Milena Olejnik (Mali Giganci), Robert Sidowski (Dragon Group), dr Marian Strączyński (Mast), Tomasz Szczepanik (El Pistolero), Mirosław Wasielewski (Dziekan Filii Społecznej Akademii Nauk w Bełchatowie), Dioniza Wężyk (DZW Motors), Radosław Zieliński (KNC Biuro Nieruchomości).
 
Społeczna Rada Przedsiębiorców ma już za sobą pierwsze posiedzenie. Ze względu na epidemię koronawirusa, członkowie tego gremium nie mogli się spotkać osobiście, uznano więc, że najwygodniejszą formułą dla przeprowadzenia takiego spotkania, będzie wideokonferencja. Obowiązki zawodowe nie pozwoliły na udział w wideokonferencji kilkorgu z członków rady. W zdalnych obradach uczestniczyli: Iwona Brandt, Witold Gawryś, Rafał Grzejdziak, Włodzimierz Hynek, Arkadiusz Kęsy, Janusz Kruszyński, Milena Olejnik, Robert Sidowski, dr Marian Strączyński, Tomasz Szczepanik, Dioniza Wężyk. Mirosława Wasielewskiego i Społeczną Akademię Nauk reprezentował Mirosław Olszewski, natomiast z ramienia Regionalnej Izby Gospodarczej w Bełchatowie uczestniczył w obradach Dyrektor RIG Stanisław Gotkowicz. Obrady poprowadził Wójt Gminy Bełchatów, Konrad Koc, a w spotkaniu wzięli udział również Przewodniczący Rady Gminy Bełchatów Krzysztof Polak, Sekretarz Urzędu Gminy Bełchatów Małgorzata Filipek oraz Skarbnik Gminy Bełchatów Iwona Pole.
 
- Gdy pod koniec lutego proponowałem utworzenie Społecznej Rady Przedsiębiorców Gminy Bełchatów, nikt nie przypuszczał, że dwa miesiące później przyjdzie nam funkcjonować w tak odmienionej rzeczywistości i że realia będą tak inne od tych, do których się przyzwyczailiśmy – podkreśla Wójt Gminy Bełchatów, Konrad Koc. - Jednak nie chciałem dłużej odkładać pierwszego spotkania Rady. Jest ona dla mnie niezmiernie ważna jako ciało konsultacyjne i doradcze. W związku z koronawirusem musimy podjąć w najbliższym czasie kilka decyzji dotyczących przedsiębiorców, więc opinia przedstawicieli różnych branż gospodarki będzie dla mnie bezcenna – przyznaje Konrad Koc.

Podczas pierwszego spotkania wybrano przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Rady. Przewodniczącą jednogłośnie wybrana została Pani Iwona Brandt, a wiceprzewodniczącą Pani Milena Olejnik.

Wójt Gminy Bełchatów, Konrad Koc, wykorzystał spotkanie z przedsiębiorcami, by spytać ich, jak sobie radzą w obecnej sytuacji gospodarczej. Poprosił również by podzielili się swoimi propozycjami co do tego, jak samorząd mógłby im pomóc.
 
- My dziś tych problemów nie rozwiążemy, ale chcemy się o nich dowiedzieć, chcemy je usystematyzować i chcemy wspólnie z panią skarbnik i z radnymi zastanowić się, na ile my możemy włączyć się w państwa funkcjonowanie i co możemy zrobić – podkreślał Konrad Koc. Jak zaznaczał, pomoc ta musi uwzględniać fakt, że samorząd obowiązuje dyscyplina finansów publicznych oraz że budżet gminy jest ograniczony.
 
Przewodnicząca Społecznej Rady Przedsiębiorców Gminy Bełchatów, Iwona Brandt, przyznała, że zrobiła małe rozeznanie wśród osób prowadzących działalność gospodarczą. Prosili o to, by poruszyć kwestię ewentualnych zwolnień w podatkach od nieruchomości lub odroczenia albo rozłożenia tych płatności na raty. - Warto też rozważyć stopniowanie pomocy, tzn. przyjęcie takich regulacji, dzięki którym przedsiębiorstwa, które najwięcej straciły w związku z epidemią, uzyskają największe ulgi – zaznaczała Iwona Brandt.
O wprowadzenie ulg, które faktycznie ulżą przedsiębiorcom, apelowała Dioniza Wężyk z DZW Motors.
 
Skarbnik Gminy Bełchatów, Iwona Pole, wskazywała, że gmina może się poruszać w zakresie, wyznaczonym przez zapisy tzw. Tarczy Antykryzysowej. - Daje ona możliwość radzie gminy przyjęcia uchwały, wprowadzającej możliwość odroczenia terminu płatności raty podatku od nieruchomości za kwiecień, maj i czerwiec do 30 września. I takie rozwiązanie możemy rozważyć – mówiła Iwona Pole. - Jednak podkreślam, że zgodnie z ustawą nie wszystkie branże mogłyby być objęte taką pomocą, bo nie wszystkie są dotknięte kryzysem. Jeśli będzie Państwo postulować takie rozwiązanie, będziemy je rozważać. Tarcza Antykryzysowa daje też radzie możliwość podjęcia decyzji o umorzeniu podatku od nieruchomości za wspomniany okres. Jednak znając realia budżetu gminy na ten moment nie widzę takiej możliwości. Będziemy to oczywiście analizować, ale musimy mieć też na uwadze zachowanie płynności finansowej budżetu gminy.
 
Z kolei Mirosław Olszewski ze Społecznej Akademii Nauk postulował dokładną analizę skali problemu, tzn. przygotowanie danych dotyczących tego, ilu przedsiębiorców z terenu gminy zawiesiło już działalność z powodu koronawirusa.
 
Jeszcze inny aspekt skutków koronawirusa wskazała Milena Olejnik, wiceprzewodnicząca rady.
- Rząd sygnalizuje możliwość uruchomienia przedszkoli i powrotu do szkół dzieci z klas I -III. Jednak możemy się spodziewać, że ograniczona zostanie liczba dzieci w grupach, tzn. że jeśli teraz grupa liczy np. 20 osób, to w nowej rzeczywistości będzie mogła liczyć 10 dzieci. Co z pozostałymi? Co z ich rodzicami, którzy chcą wrócić do pracy? Może warto już teraz pomyśleć nad przystosowaniem sal, w których teraz zajęcia mają starsze dzieci właśnie na potrzeby tych maluszków tak, by jak najwięcej mogło ich wrócić do przedszkoli – mówi Milena Olejnik.
 
Marian Strączyński postulował z kolei, by zastanowić się nad udostępnieniem bezpłatnych porad prawnych dla osób, które przez koronawirusa straciły pracę albo dla przedsiębiorców, którzy znaleźli się w tarapatach z powodu epidemii.
 
- Z problemami wywołanymi epidemią boryka się teraz każdy przedsiębiorca z każdej branży. Cieszę się, że mamy to pierwsze spotkanie, podczas którego możemy wspólnie wypracować jak najlepsze rozwiązania – mówił Włodziemierz Hynek.
 
Wójt Gminy Bełchatów, Konrad Koc już zapowiedział, że konsultacje z przedsiębiorcami będą kontynuowane. - Bardzo dziękuję za wszystkie uwagi. Teraz my będziemy się zastanawiać nad wypracowaniem konkretnych rozwiązań. Chciałbym przy tym podkreślić, że to, iż jesteście państwo członkami Rady, jednocześnie oznacza, ze jesteście emisariuszami, przedstawicielami całego waszego środowiska. Bardzo was proszę, abyście byli wyczuleni na problemy waszych kolegów – apelował do członków rady.
 
czytaj dalej

Wydłużone terminy naborów z PROW 2014-2020:

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, z powodu utrudnień związanych z pandemią koronawirusa, wydłużyła terminy naborów wniosków o przyznanie pomocy z PROW 2014-2020 na inwestycje chroniące przed ASF lub powodzią, a także w nawadnianie gospodarstw.
czytaj dalej

NOWE MASZYNY POMOGĄ W NAPRAWIE GMINNYCH DRÓG:

Recykler, frezarka i zamiatarka to nowe urządzenia, które pozwolą Przedsiębiorstwu Komunikacji Transportu i Usług Komunalnych Gminy Bełchatów na skuteczne i szybkie naprawy gminnych dróg. Recykler i frezarka już pracują na drogach, zamiatarka trafi do spółki lada dzień.
 
Zakupy nowych urządzeń były możliwe dzięki pomocy finansowej w wys. 25 tys. zł, którą spółka otrzymała od Gminy Rząśnia oraz pomocy ze strony Urzędu Gminy Bełchatów w podobnej kwocie.
czytaj dalej

DECYZJA PPIS W RADOMSKU:

Decyzja PPIS w Radomsku w sprawie rozpatrzenia wniosku Samorządowego Zakładu Gospodarki Komunlanej w Kamieńsku.
 
Szczegółowe informacje dostępne w załączniku.
czytaj dalej