Logo: BIP

Aktualności

Wyniki egzaminu ósmoklasistów w szkołach prowadzonych przez Gminę Bełchatów

  • 14-07-2022
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Dobiecinie wypadli najlepiej w tegorocznym egzaminie ósmoklasistów. Ich średnia z trzech przedmiotów to aż 70%. Średnią 64% osiągnęli ósmoklasiści z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Dobrzelowie, a średnią 63,3% uczniowie Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Łękawie. Ósmoklasiści z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Domiechowicach osiągnęli średnią 58,6%. Z kolei uczniowie z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Kurnosie Drugim mieli średnią 48,3 %, natomiast średni wynik ósmoklasistów z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Janowie to 48%.
 
 
 
Wyniki egzaminów w poszczególnych szkołach z podziałem na przedmioty:
język polski:
  • średnia 65 % - Szkoła Podstawowa w Dobiecinie
  • średnia 63 % - Zespół Szkolno - Przedszkolny w Łękawie
  • średnia 60 % - Zespół Szkolno - Przedszkolny w Janowie
  • średnia 59 % - Zespół Szkolno - Przedszkolny w Dobrzelowie
  • średnia 56 % - Zespół Szkolno - Przedszkolny w Domiechowicach
  • średnia 48 % - Zespół Szkolno - Przedszkolny w Kurnosie Drugim
matematyka:
  • średnia 65 % - Szkoła Podstawowa w Dobiecinie i Zespół Szkolno - Przedszkolny w Łękawie
  • średnia 63 % - Zespół Szkolno - Przedszkolny w Dobrzelowie
  • średnia 55 % - Zespół Szkolno - Przedszkolny w Domiechowicach
  • średnia 49 % - Zespół Szkolno - Przedszkolny w Kurnosie Drugim
  • średnia 33 % - Zespół Szkolno - Przedszkolny w Janowie
język angielski:
  • średnia 80 % - Szkoła Podstawowa w Dobiecinie
  • średnia70 % - Zespół Szkolno - Przedszkolny w Dobrzelowie
  • średnia 65 % - Zespół Szkolno - Przedszkolny w Domiechowicach
  • średnia 62 % - Zespół Szkolno - Przedszkolny w Łękawie
  • średnia 51 % - Zespół Szkolno - Przedszkolny w Janowie
  • średnia 48 % - Zespół Szkolno - Przedszkolny w Kurnosie Drugim
czytaj dalej

Radna Gminy Bełchatów w Radzie Kobiet w Rolnictwie

  • 14-07-2022
Bogumiła Robak, Radna Gminy Bełchatów, została członkinią Rady Kobiet w Rolnictwie, działającej przy Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Akty powołania dla Pań, które dołączyły do tego gremium, wręczono 12 lipca 2022 roku. Kadencja rady będzie trwała trzy lata.
Tego samego dnia odbyło się V posiedzenie Rady Kobiet w Rolnictwie, podczas którego mówiono m.in. o wsparciu dla środowisk popegeerowskich, czy o projektach rozwojowych związanych ze zwiększeniem aktywności biznesowej kobiet wiejskich.
Do zadań Rady Kobiet w Rolnictwie należą m.in. analiza sytuacji kobiet wiejskich i identyfikacja problemów, rekomendowanie inicjatyw, których celem jest wzmacnianie pozycji kobiet i ich aktywizacja, przeciwdziałanie dyskryminacji kobiet, inicjowanie akcji społecznych, opiniowanie projektów aktów prawnych, dotyczących obszarów związanych w równouprawnieniem i sytuacją kobiet, współpraca z komórkami MRiRW.
Fot. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
czytaj dalej

INFORMACJA DOTYCZĄCA PROCESU ODSZKODOWAWCZEGO W PGE GiEK S.A. ODDZIAŁ KWB BEŁCHATÓW

  • 11-07-2022
O wypłatę odszkodowania może ubiegać się właściciel lub osoba przez niego upoważniona, która poniosła szkodę wynikającą bezpośrednio z ruchu Zakładu Górniczego KWB „Bełchatów”. W celu weryfikacji prawidłowości wypłacanego odszkodowania oraz potwierdzenia związku przyczynowego pomiędzy zgłoszoną szkodą a działalnością Zakładu Górniczego KWB „Bełchatów” Oddział dopuszcza wykonanie wizji lokalnej w terenie w celu potwierdzenia stanu faktycznego.
Warunkiem wypłaty odszkodowania jest potwierdzenie związku przyczynowego pomiędzy zgłoszoną szkodą a ruchem Zakładu Górniczego KWB „Bełchatów” oraz zawarcie z poszkodowanym Ugody.
Ugody zawierane są korespondencyjnie.
Podstawą wszczęcia postępowania o rozpoznanie i usunięcie szkody jest prawidłowo złożony, kompletny wniosek skierowany do KWB Bełchatów, który powinien zawierać:
  •  formularz wniosku o odszkodowanie;
  • kserokopię aktualnego wypisu z rejestru gruntów i budynków (potwierdzającego faktyczny stan nieruchomości z uwzględnieniem legalności wszystkich obiektów budowlanych na niej naniesionych);
  • ewentualne pełnomocnictwo właściciela wystawione osobie trzeciej, np. w celu składania w jego imieniu oświadczeń i dokumentów uprawniających do pobrania/wypłaty odszkodowania (dokument należy złożyć w formie oryginału lub kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem). Pełnomocnictwo powinno zawierać formę upoważnienia. Nie dopuszcza się zrzeczenia odszkodowania na korzyść innej osoby, niebędącej właścicielem gruntu;
  •  inne dokumenty niezbędne do potwierdzenia stanu prawnego nieruchomości za okres wnioskowanej szkody, np. akt notarialny, umowa dzierżawy.
Dopuszcza się składanie wniosków na własnym formularzu, jednak jego treść powinna uwzględniać wszystkie informacje zawarte w formularzu udostępnionym przez KWB Bełchatów.
 
Poszkodowany powinien złożyć wniosek indywidualnie wyłącznie drogą korespondencyjną na adres:
PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.
Oddział Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów w Rogowcu
ul. Św. Barbary 3, skr. poczt. 100, 97-400 Bełchatów.
 
Za termin złożenia dokumentów przyjmuje się datę ich wpływu do KWB Bełchatów potwierdzoną przez kancelarię Oddziału. Wniosek powinien zawierać czytelny podpis Wnioskodawcy. W przypadku współwłasności małżeńskiej wniosek powinien być podpisany przez oboje małżonków. W toku weryfikacji wniosków KWB Bełchatów może zdecydować o odmowie zawarcia ugody (brak możliwości wypłaty odszkodowania) w przypadku, gdy:
  • Wnioskodawca nie złożył dokumentów w wyznaczonym terminie;
  • Wnioskodawca nie złożył wyjaśnień lub nie uzupełnił wniosku na wezwanie Oddziału w wyznaczonym terminie;
  • Wnioskodawca nie dostarczył ugody do KWB Bełchatów lub dostarczył ugodę niepodpisaną;
  •  Wnioskodawca złożył wniosek niezgodny ze stanem faktycznym (np. grunty nie są utrzymywane w dobrej kulturze rolnej, brak zabiegów agrotechnicznych wskazujących na użytkowanie);
  • nie stwierdzono związku przyczynowego pomiędzy uszkodzeniami opisanymi we wniosku a ruchem Zakładu Górniczego KWB „Bełchatów”.
Realizacja oraz ocena wniosków: od 1 czerwca 2022 roku.
czytaj dalej

Cztery nowoczesne autobusy spalinowe już niedługo przyjadą do Gminy Bełchatów

  • 08-07-2022
Jeszcze chwila cierpliwości i do Gminy Bełchatów przyjadą cztery nowoczesne i ekologiczne autobusy z napędem spalinowym. Damian Marczewski, Zastępca Wójta Gminy Bełchatów oraz Tomasz Talarek, Prezes Zarządu Bus Trans Technik Sp. z o.o. podpisali dziś umowę na dostawę czterech pojazdów: dwóch mniejszych autobusów Navigo oraz dwóch większych autobusów Ulyso. Będą one kursowały na regularnych linach, które jesienią zostaną uruchomione na terenie Gminy Bełchatów.
 
Koszt dwóch dużych autobusów to 2.305.020 zł, koszt dwóch mniejszych to 1.596.540 zł. Zanim one do nas dotrą, będziemy już mieli do dyspozycji dwa autobusy elektryczne, na których zakup umowy zostały podpisane w czerwcu.
To właśnie "elektryki" będą obsługiwać dwie pierwsze gminne linie autobusowe. Kolejne linie będą uruchamiane sukcesywnie, gdy przyjeżdżać do nas będą autobusy spalinowe.
czytaj dalej

Nabór wniosków od 12 lipca

  • 08-07-2022
Przypominamy, że we wtorek, 12 lipca 2022 roku o godz. 7.30 rozpoczynamy nabór wniosków na dotacje do zakupu urządzeń ograniczających emisję zanieczyszczeń w budynkach, położonych na terenie Gminy Bełchatów w 2022 roku.
Uwaga! Dla osób składających wniosek wejście do budynku Urzędu Gminy będzie możliwe tylko od strony ulicy Kościuszki (wejściem głównym).
czytaj dalej

Nabór wniosków na dotacje do zakupu i montażu urządzeń ograniczających emisję zanieczyszczeń w budynkach położonych na terenie Gminy Bełchatów na rok 2022

  • 06-07-2022
Zasady dotacji
  1. Warunkiem niezbędnym do uzyskania dofinansowania jest likwidacja dotychczasowego źródła ciepła w budynku objętym zgłoszeniem, zasilanego paliwami stałymi jeśli nie spełnia 5 klasy  - normy PN-EN 303-5:2012, oraz nie  uzyskał certyfikatu  ekoprojektu (ecodesign) wystawionego przez akredytowaną jednostkę badawczą.
  2. Dofinansowaniu podlegają wyłącznie urządzenia, które zostaną zakupione i zamontowane po przyznaniu dotacji i podpisaniu umowy z Gminą Bełchatów. Wszelkie koszty poniesione przed podpisaniem umowy z Gminą nie podlegają dofinansowaniu, nawet, gdy został już złożony wniosek.
  3. Warunkiem ubiegania się o dofinansowanie jest niezaleganie z opłatami publicznoprawnymi oraz innymi należnościami wobec Gminy Bełchatów na dzień złożenia wniosku.
  4. Termin zakończenia realizacji zadania dla wszystkich wniosków kończy się z dniem
    30 listopada danego roku (tj. do dnia 30-11-2022 r. należy  złożyć do Urzędu Gminy Bełchatów  sprawozdanie z wykorzystania dotacji).
  5. Po roku i trzech latach od zamontowania urządzenia należy złożyć druk „Informacja o ilości wyprodukowanej energii elektrycznej /cieplnej przez urządzenie”.
  6. Dotację gminy można łączyć z Programem „CZYSTE POWIETRZE” z zastrzeżeniem, że łączna kwota dofinansowania na przedsięwzięcie nie może przekroczyć 100% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.
Przed przystąpieniem do procedury uzyskania dofinansowania należy zapoznać się z poniższą uchwałą
Zgodnie z Regulaminem dofinansowaniu podlegają
1) pompy ciepła dwufunkcyjne CWU i CO;
2) mikroinstalacje fotowoltaiczne;
3) kotły grzewcze na gaz, w tym na gaz z sieci;
4) kotły grzewcze na biomasę, w tym pellet;
5) kolektory słoneczne/pompy cwu.
Podmiotami uprawnionymi do uzyskania dotacji są
  1. osoby fizyczne,
  2. wspólnoty mieszkaniowe,
  3. osoby prawne,
  4. przedsiębiorcy.
Dotacja może być udzielona odbiorcom końcowym, którzy są zameldowani na terenie Gminy Bełchatów/mają siedzibę na terenie Gminy Bełchatów oraz dysponują tytułem prawnym do nieruchomości lub jej części (wynikającym w szczególności z prawa własności, użytkowania wieczystego, ograniczonego prawa rzeczowego, stosunku zobowiązaniowego, zarządu). W przypadku gdy wnioskodawca nie jest właścicielem nieruchomości wymagana jest pisemna zgoda właściciela budynku/lokalu na realizację prac objętych wnioskiem bądź pełnomocnictwo udzielone przez właściciela nieruchomości. Budynek winien mieć nadany własny numer porządkowy i być oddany do użytkowania na dzień złożenia wniosku.
Procedura otrzymania dofinansowania
1. Złożenie wniosku o dofinansowanie
Zainteresowany podmiot składa WNIOSEK O DOFINANSOWANIE akceptując tym samym Regulamin przyznawania wsparcia. We wniosku zaznacza rodzaj planowanego urządzenia oraz szacuje koszty zadania. Wniosek podlega weryfikacji.
2. Wybór instalacji oraz znalezienie wykonawcy
Gmina nie narzuca Beneficjentom wyboru konkretnych firm i rozwiązań. Podczas wyboru wykonawcy oraz rodzaju urządzenia należy pamiętać o obowiązku zamontowania urządzenia monitorująco-sterującego, które pozwoli odczytać ilość wyprodukowanej energii elektrycznej/cieplnej. Warunek ten nie dotyczy urządzeń, które posiadają wbudowaną taką funkcję.
3. Zawarcie umowy z Gminą Bełchatów
Na podstawie prawidłowo złożonego wniosku wraz z załącznikami po weryfikacji zostaje podpisana umowa o dofinansowanie. Od dnia podpisania umowy z Gminą Bełchatów można montować urządzenie oraz dokonywać rozliczenia z wykonawcą.
4. Realizacja inwestycji i  rozliczenie zadania
Gmina Bełchatów wypłaca dofinansowanie po realizacji zadania na podstawie poprawnie złożonego protokołu odbioru końcowego i przekazania do użytkowania oraz sprawozdania
z wykorzystania dotacji
wraz z kserokopią faktury/rachunku.
 
UWAGA
  • Montaż urządzeń wyłącznie do 30 listopada 2022.
  • Data odbioru z protokołu to data, od której Dotowany zobowiązuje się eksploatować urządzenie.
 
Niezbędne dokumenty:
  1. WNIOSEK o udzielenie dofinansowania ze środków budżetu Gminy Bełchatów zakupu i montażu urządzeń ograniczających emisje zanieczyszczeń w budynkach położonych na terenie Gminy Bełchatów;
  2. Oświadczenie współwłaścicieli – wzór poglądowy;
  3. Zgoda właściciela – wzór poglądowy;
  4. Pełnomocnictwo – wzór poglądowy;
  5. Wniosek o wypłatę dotacji;
  6. Protokół odbioru końcowego i przekazania do użytkowania;
  7. Informacja o ilości wyprodukowanej energii elektrycznej/cieplnej przez zamontowane urządzenie.
czytaj dalej

Zmiana godzin funkcjonowania PSZOK w Zawadach

  • 05-07-2022
Informujemy, że w dniach 5-16 lipca 2022 roku, Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Zawadach będzie czynny w następujących godzinach:
  • WTOREK 9.00 - 13.30
  • ŚRODA 13.00 - 17.00
  • CZWARTEK 9.00 - 13.30
  • PIĄTEK 13.00 - 17.00
  • SOBOTA 11.00 - 14.00
czytaj dalej

Ponad 20 mln zł pomocy finansowej dla samorządów z powiatu bełchatowskiego rozdysponowane

  • 05-07-2022
W sumie ponad 20 mln zł trafi w tym roku do samorządów z terenu powiatu bełchatowskiego w ramach pomocy finansowej, przyznanej przez Gminę Bełchatów. Uruchomienie takiego wsparcia było możliwe, dzięki zmianie granic Gminy Bełchatów i związanymi z tym dodatkowymi wpływami do budżetu.
 
– Deklarowałem, że wsparcie, jakiego mogą się spodziewać gminy powiatu bełchatowskiego będzie znacząco wyższe niż to, które otrzymywały z Gminy Kleszczów – mówi Wójt Gminy Bełchatów, Konrad Koc. – Słowa dotrzymaliśmy i do tej pory na mój wniosek Rada Gminy Bełchatów zdecydowała o podziale ponad 20 mln zł. To niemal 30 procent wszystkich dodatkowych wpływów, jakich spodziewamy się z tytułu zmiany granic – podkreśla Konrad Koc.
 
Algorytm podziału środków został przygotowany przez Skarbnika Gminy Bełchatów. Ale to włodarze poszczególnych samorządów wnioskowali o przyznanie pomocy na konkretne zadania inwestycyjne bądź bieżące (przy czym bieżące nie mogły stanowić więcej niż połowę ogólnie przyznanej kwoty dla danej gminy). Wnioski te zostały zweryfikowane pod względem formalnym, a następnie w głosowaniu pochylili się nad nimi Radni Gminy Bełchatów. Ostatnim krokiem jest podpisanie umów z szefami poszczególnych samorządów (na zdjęciu podpisanie umowy o dofinansowanie dla Gminy Rusiec między Wójtem Gminy Bełchatów Konradem Kocem a Wójtem Gminy Rusiec Damianem Szczytowskim).
 
Gminie Zelów przyznano 4.930.962,62 zł. Samorząd zawnioskował o podzielenie tej kwoty na wsparcie dziesięciu różnych zadań. Z tej puli najwięcej, bo 2,470 mln zł Gmina Zelów chce przeznaczyć na budowę kanalizacji w Zelówku, z kolei 700 tys. zł wyda na bieżące remonty dróg, a pozostała część wsparcia zostanie przeznaczona na zakup oleju opałowego, opału i energii dla szkół i  dla szkół i  przedszkoli, dowóz uczniów, oświetlenie dróg, utrzymanie zieleni czy zadania z zakresu pomocy społecznej.
 
Kwota pomocy, przyznanej Miastu Bełchatów to 3.269.336,87 zł na realizację czterech zadań: 1.634.668,43 zł przeznaczy na pokrycie kosztów oświetlenia ulic, placów i dróg w mieście, 570 tys. zł na przebudowę lokali usługowych na mieszkalne w budynku Odra; 864.668,44  zł zostanie przeznaczone na budowę oświetlenia na terenie miasta, a 200 tys. zł na budowę placu zabaw przy przedszkolu na os. Okrzei.
 
Gminie Drużbice przyznano kwotę 2.448.325,47 zł na 15 różnych zadań. Z tego na modernizację drogi w Patoku 205 tys. zł, w Głupicach 140 tys. zł, w Katarzynce 300 tys. zł, w Zabiełłowie 300 tys. zł, w Zalesiu 200 tys. zł, w Zwierzyńcu 160 tys. zł i we Wdowinie Kolonii 95 tys. zł. Na budowę Centrum Usług Społecznych w Drużbicach przyznano 100 tys. zł. Natomiast 948.325,47 zł przyznano na zadania biezące Gminy Drużbice, związane z zakupem opału i energii, dowozem dzieci do szkół dostarczaniem wody, montażem wodomierzy radiowych, utrzymaniem dróg gminnych, oświetleniem dróg czy pomocą społeczną.
 
Gminie Rusiec przyznano pomoc w kwocie 2.437.232, 97 zł na 9 różnych zadań. Z tej puli na inwestycje przeznaczone będą następujące kwoty: 400 tys. zł na przebudowę drogi w Dąbrówkach Kobylańskich, 200 tys. zł na przebudowę ul. Polnej w Ruścu, 150 tys. zł na modernizację Sali gimnastycznej przy szkole w Ruścu, 600 tys. zł na budowę przedszkola z klubikiem w Ruścu, 250 tys. zł na budowę oświetlenia na terenie GOSiR w Ruścu. Pozostała część przyznanej pomocy zostanie przeznaczona na utrzymanie dróg gminnych, wydatki na oświetlenie, dowóz dzieci do szkół, czy zadania z zakresu pomocy społecznej.
 
Gminie Kluki przyznano kwotę 1.964.581,85 zł. Pieniądze te samorząd przeznaczy na budowę Sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Parznie.
 
Najniższe dofinansowanie, bo 301.008,80 zł otrzyma Gmina Szczerców, która przeznaczy je na remont wodociągu w ul. Częstochowskiej.
 
Pomoc, jaką w tym roku przyznano Powiatowi Bełchatowskiemu to 4 mln zł. Ta pula zostanie podzielona na następujące zadania: 1,5 mln zł na bieżące remonty dróg powiatowych, 700 tys. zł na pokrycie kosztów energii elektrycznej w jednostkach organizacyjnych starostwa, 1 mln zł na budowę ciągu pieszo – rowerowego przy drodze powiatowej w Augustynowie i 500 tys. zł na odtworzenie nawierzchni jezdni na drodze powiatowej Łękawa – Zawadów, a 300 tys. zł przeznaczone zostanie na zakup samochodu ciężarowego na potrzeby Powiatowego Zarządu Dróg.
 
Podzielono także 1,1 mln zł w ramach tzw. funduszu rezerwowego. Z tej puli 200 tys. zł przyznano Miastu Bełchatów na bieżące utrzymanie dróg, remonty istniejących nawierzchni, chodników, etc.; 250 tys. zł trafi do Gminy Drużbice na modernizację drogi w Suchcicach, 300 tys. zł otrzyma Gmina Zelów na opłacenie kosztów pobyty mieszkańców w DPS. Z kolei Gmina Rusiec otrzyma 200 tys. zł na budowę przedszkola z klubikiem w Ruścu, a gminie Kluki przyznano 150 tys. zł, z czego 100 tys. zł na opłaty za oświetlenie, a 50 tys. zł na bieżące utrzymanie dróg.
czytaj dalej

Harmonogram boiska Orlik w Dobiecinie w lipcu 2022 roku

  • 04-07-2022

Zajęcia na Orliku w Dobiecinie będą w lipcu 2022 roku realizowane według następującego harmonogramu:
czytaj dalej

Rusza budowa drugiego etapu kanalizacji w Ławach

  • 28-06-2022
Rozpoczynamy kolejną inwestycję - tym razem chodzi o Ławy i kolejny etap kanalizacji. Przetarg na budowę sieci wygrała firma Sanel, dziś umowę na realizację tego zadania podpisali Wójt Gminy Bełchatów Konrad Koc oraz Szymon Zaniewicz ze spółki Sanel.
 
W ramach tej inwestycji powstanie około 1 km kolektora sanitarnego, ok. 200 metrów odgałęzień kanalizacyjnych, rurociąg tłoczny oraz przepompownia.
Kanalizacja będzie budowana wzdłuż drogi gminnej przebiegającej przez Ławy. Jeden odcinek powstanie od skrzyżowania z drogą powiatową w stronę Zawad, a drugi odcinek będzie budowany od miejsca, w którym zakończono I etap kanalizacji w stronę Woli Mikorskiej.
 
Budowa drugiego etapu kanalizacji w ławach będzie kosztować 2..645.626, 34 zł. Wykonawca ma sześć miesięcy na realizację tego zadania.
czytaj dalej