
Narzędzia i usługi
- Konsultacje z mieszkańcami
- › Aktualności
- › Podatki
- › Gospodarka komunalna
- › Ochrona środowiska
- › Oświata
- DOTACJA Z BUDŻETU GMINY
- › GOSPODARKA PRZESTRZENNA
- GOSPODARKA NIERUCHOMOŚCIAMI
- Raport o stanie gminy bełchatów
- Inwestycje gminne
- Zamówienia publiczne
- Organizacje pozarządowe i wolontariat
- Zarządzanie kryzysowe
- UNIA EUROPEJSKA
- › GKRPA
- Unia Europejska Fundusz Spójności
- Galeria zdjęć
- WFOŚiGW w Łodzi
- Ankiety i formularze
- Czyste powietrze
- Rządowy Fundusz Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych
- RZĄDOWY FUNDUSZ INWESTYCJI LOKALNYCH
- Patronat honorowy
- Powszechny Spis Rolny 2020
- Narodowy Spis Powszechny
- Deklaracja dostępności
- Cyberbezpieczeństwo - Baza wiedzy
Podwody Kolonia, Podwody oraz Wola Kruszyńska – te trzy miejscowości były w tym roku gospodarzami Dożynek Gminy Bełchatów. Delegacje tych miejscowości poprowadziły korowód z wieńcami dożynkowymi, których w tym roku była rekordowa ilość, bo przygotowało je aż czternaście sołectw z terenu gminy.
Zgodnie z dożynkową tradycją, ceremonię rozpoczęła msza św. w intencji rolników, którą celebrował ks. Mirosław Simka, proboszcz parafii pw. Św. Wawrzyńca w Łobudzicach (to do tej parafii należą miejscowości będące gospodarzami imprezy). W trakcie nabożeństwa nie mogło zabraknąć elementów wpisanych w dożynkowy obrzęd – poświęcenia wieńców i przekazania kapłanom darów. Chleb i kosz z owocami otrzymali oni z rąk Wójta Gminy Bełchatów, Konrada Koca oraz Przewodniczącego Rady Gminy Bełchatów, Krzysztofa Polaka.
Podczas części oficjalnej obaj samorządowcy dziękowali rolnikom za ich pracę i trud oraz za to, że mimo tylu przeciwności rolnicy pozostają tą grupą zawodową, która jak nikt inny dba o tradycje i zachowanie wiary. Zgodnie z dożynkowym obyczajem, Wójt Gminy Bełchatów odebrał chleb i kwiaty od starostów tegorocznych dożynek, a byli nimi Grzegorz i Joanna Adamusiakowie.
Dowodem wdzięczności dla sołectw były kosze z darami, które Wójt Konrad Koc i Przewodniczący Krzysztof Polak przekazali im w zamian za piękne wieńce dożynkowe.
Dożynki Gminne były także okazją do wręczenia odznaczeń dla najlepiej gospodarujących rolników. W Podwodach Kolonii otrzymali je: Krzysztof Brzozowski z Wielopola, Rafał Grzejdziak z Huty, Grzesław Kilon z Wielopola, Robert Kleczyk z Dobiecina oraz Paweł Maksalon z Wielopola.
Goście dożynek mogli też wziąć udział w głosowaniu na najpiękniejszy wieniec. Wygrał ten przygotowany przez sołectwo Łękawa i to właśnie ta miejscowość ze swoim wieńcem będzie reprezentować gminę Bełchatów podczas Dożynek Powiatowych, które 1 września odbędą się w Zelowie.
Do dobrej dożynkowej tradycji należy także huczne świętowanie zakończenia zbiorów. W Podwodach bawiono się przy muzyce ludowej, pop, czy rock, a zadbały o to takie formacje jak Thrudy, Hyżniacy, Kapela Śwagry, a gwiazdą wieczoru była zespół Basta. Na scenie nie mogło także zabraknąć lokalnych wykonawców – wystąpiły Gminne Nutki, Moderato, Kurnosianki, Orkiestra Dęta OSP Dobrzelów oraz Paweł Bauer. Nie zabrakło także innych atrakcji: były dmuchańce i animacje dla dzieci, pokazy zaprzęgów konnych, stoiska wystawców czy lokalne potrawy przygotowane przez sołectwa – gospodarzy.
Zdjęcia z Dożynek Gminnych w Podwodach-Kolonii można znaleźć na naszej stronie internetowej w zakładce Galeria oraz na profilu facebook/Gmina Bełchatów.